GDZIE ZNIKAJĄ TALENTY MATEMATYCZNE?
Jak podtrzymać i rozwijać dziecięcą pasję do matematyki
2024-06-24, 16:48

Badania przeprowadzone w Polsce ponad 10 lat temu przez profesor Gruszczyk-Kolczyńską po raz pierwszy w Polsce udowodniły, że talenty matematyczne wśród dzieci zanikają w zastraszającym tempie już na początku szkolnej edukacji: podczas gdy niemal połowa dzieci w wieku 5 lat posiada ten talent, to już w pierwszej klasie, czyli zaledwie 2 lata później, talentem takim może się wykazać tylko co ósmy uczeń.

Publikacja raportu w 2014 roku wywołała poruszenie, ale nie doprowadziła do zmiany podejścia do nauczania matematyki w tradycyjnych szkołach. Choć już w połowie lat 90. XX wieku w Kanadzie powstała idea tzw. umiejętności XXI wieku, w których kompetencje cyfrowe i umiejętności kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów zajmują kluczowe miejsca, z wyzwaniem jak uczyć matematyki, aby nie zabijać talentu, mierzy się dziś w mniejszym lub większym stopniu cały świat.

W pracy naukowej opublikowanej w lipcu 2024 r. przez dr Katherine Gavin z University of Connecticut, autorka zwraca uwagę, że „edukatorzy na wszystkich poziomach nauczania, a zwłaszcza w początkowych latach edukacji podstawowej, powinni być 'łowcami talentów'. Muszą być świadomi różnych rodzajów zdolności matematycznych. Oznacza to, że powinni patrzeć poza silne umiejętności obliczeniowe i dostrzegać umiejętności wnikliwego rozumowania, głębokie zainteresowanie rozwiązywaniem i tworzeniem trudnych problemów, zdolność do rozumowania ilościowego oraz zdolności w zakresie rozumowania przestrzennego jako dowód na matematyczny talent” . Autorka podkreśla również, że w pracy z utalentowanymi matematycznie uczniami kluczowe jest stosowanie metod opartych na dociekaniu, które są wykorzystywane przez profesjonalnych matematyków, oraz wspieranie rozwoju elastyczności i kreatywności w myśleniu matematycznym.*)

Jak ocalić talenty matematyczne przed nudną edukacją?

Świadomość istnienia tego problemu od dawna przyświecała twórcom Matplanety i jej autorskiego programu, dla którego inspiracją były prace Roberta i Ellen Kaplan, profesorów z Harvard University.  Matplaneta powstała 12 lat temu, a dziś działa jako ogólnopolska sieć edukacyjna, w której dzieci pod okiem nauczycieli-trenerów mogą odnaleźć zapomnianą radość z rozwiązywania zagadek matematycznych, uczyć się logicznego rozumowania i pogłębiać swoje kompetencje matematyczne w organiczny sposób, często podczas świetnej zabawy. Oddziały Matplanety działają niemal w całej Polsce. Najbliższą placówkę Matplanety można znaleźć tutaj: https://www.matplaneta.pl/lokalizacje/

Matematyka i logiczne myślenie to sposób na rozumienie świata i dobrą zabawę

Twórcy Matplanety podkreślają, że dzieci często lubią matematykę, a także zagadki logiczne i łamigłówki, które stanowią jej integralną część, bo przecież matematyka to nie tylko liczby i wzory, ale także sposób myślenia, który naturalnie odpowiada młodym umysłom. Zagadki logiczne i matematyczne stymulują umysł, wymagając od dzieci myślenia w sposób kreatywny i nieszablonowy.

Dzieci czerpią radość z odkrywania rozwiązań problemów, a satysfakcja płynąca z rozwiązania trudnej łamigłówki wzmacnia ich poczucie własnej wartości. Dodatkowo, matematyka oferuje natychmiastową informację zwrotną – wynik jest albo poprawny, albo błędny, co pozwala na szybkie uczenie się na błędach i poprawę umiejętności.

Dzieci z Matplanety kochają myślenie

Matplaneta czerpie inspiracje z najnowszych badań neurobiologów, którzy mówią, że dla młodego mózgu zabójcza jest nuda. „W Matplanecie pracujemy nad tym, aby podtrzymać i rozwijać dziecięcą pasję do matematyki. Dzięki świetnej kadrze, ciekawym metodom rozwoju i przyjaznej atmosferze oswajamy matematykę, pokazujemy, jak jest fascynująca i obecna w codziennym życiu, a przez to praktyczna i potrzebna każdemu z nas” – podkreśla Marta Dorosz z Matplanety.

Program przygotowany dla uczestników zajęć Matplanety to kreatywne, autorskie formy aktywności dopasowane do potrzeb różnych grup wiekowych. Szczegóły programu można sprawdzić na stronie https://www.matplaneta.pl/oferta/. Matplaneta zaprasza też dzieci i rodziców na lekcje próbne. Warto się wybrać, zanim rozpocznie się kolejny rok szkolny, gdyż może się okazać, że dziecko pokocha matematykę w wydaniu Matplanety od pierwszej wizyty.

*) Curriculum Considerations for Developing Mathematical Talent in Elementary Students

by M. Katherine Gavin, 2024 https://www.mdpi.com/2227-7102/14/7/796

KONTAKT / AUTOR
Rzecznik Prasowy
PR Manager
Matplaneta Sp. z o.o
602277788
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.