DO CZEGO SŁUŻY MATEMATYKA?
Ogólnopolski Dzień Matematyki to okazja, aby dzieci poznały inspirującą stronę matematyki
2024-08-30, 08:48

Umiejętność łączenia faktów, kreatywnego myślenia i wyciągania wniosków, to podstawowe kompetencje, niezbędne do dobrego funkcjonowania w dzisiejszym świecie.  Kluczem do nich jest matematyka i cyfrowe umiejętności. Jak rodzice mogą pomóc swoim dzieciom w rozwijaniu tych umiejętności, wiedząc że tradycyjny model nauczania matematyki w szkołach nie zachęca do samodzielnego myślenia?

Dobrym początkiem może być ogólnopolski rodzinny Dzień Matematyki obchodzony w tym roku 31 sierpnia i 1 września 2024.  Z tej okazji Matplaneta, ogólnopolska sieć edukacyjna, której misją jest popularyzacja matematyki wśród dzieci i młodzieży, zaprasza do udziału w Rodzinnej Wyprawie na Matplanetę.

Już w najbliższą sobotę i niedzielę,  31 sierpnia i 1 września 2024,  w centrach edukacyjnych Matplanety w wielu miastach Polski odbędą się  wyjątkowe spotkania i warsztaty: otwarte stanowiska z ciekawymi grami i zadaniami matematycznymi. Każde dziecko z pewnością znajdzie temat dla siebie, a rodzice będą mogli wziąć udział w debacie poświęconej nauczaniu Królowej Nauk – „Matematyka to lepsza przyszłość - jak pomóc dziecku poznać ją i pokochać”.

Matplaneta zaprasza też na spotkania z nietuzinkowymi ludźmi nauki: prof. Markiem Kaczmarzykiem, Karolem Wójcickim i Marcinem Karpińskim, podczas których będzie można dowiedzieć między innymi, że wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd z dumą noszącymi w sobie gwiezdny pył, dlaczego nasze mózgi nie lubią chodzić do szkoły i po co właściwie uczymy się matematyki.

Na dzieci we wszystkich grupach wiekowych czekają fascynujące przygody i zabawy

Najmłodszych (4-6 lat) zapraszamy do wspólnej misji kosmicznej, podczas której będziemy kompletować załogi kosmonautów, z którymi udamy się na Matplanetę i poznamy różne matematyczne krainy.

8-9 latki zapraszamy do zabawy z symetrią, obszarem matematyki, który łączy się z innymi dziedzinami, nie tylko tymi technicznymi czy przyrodniczymi, ale również ze sztuką. Będziemy eksplorować temat symetrii liniowej, najpierw w konkretnych figurach, a potem tworząc barwne mozaiki. W uzyskaniu harmonijnych, przyjemnych dla oka obrazów pomoże nam właśnie matematyka.

10-12 latki zapraszamy do pochylenia się nad zagadnieniem związanym z kolorowaniem map. Niejednokrotnie analiza pozornie błahego problemu prowadzi do powstania nowej gałęzi wiedzy. W trakcie warsztatu poznamy nieco historii tego zagadnienia i odkryjemy, ile kolorów wystarczy, żeby pokolorować dowolną mapę tak, aby sąsiadujące obszary miały różne kolory oraz jakie warunki musi spełniać mapa, żeby tych kolorów mogło być mniej.

Potęga potęg dwójki – to temat warsztatów dla młodzieży i dorosłych 13+, temat, który może Was zaskoczyć. W trakcie warsztatu odkryjemy, dlaczego bez potęg dwójki nie istnieją komputery, przekonamy się o sile wzrostu wykładniczego oraz o tym, że w czterech ruchach można posortować liczby od 1 do 15, a liczby od 1 do 31 jedynie w pięciu ruchach.

O Matplanecie

Matplaneta to miejsce, które powstało 12 lat temu z myślą o rozwijaniu pasji do matematyki i logicznego myślenia u dzieci i młodzieży i przez lata rozwinęło się w ogólnopolską sieć edukacyjną, której misją jest popularyzacja matematyki wśród dzieci i młodzieży. Aktualnie sieć liczy ponad 50 oddziałów w całym kraju. Matplaneta prowadzi też zajęcia online. W ośrodkach Matplanety świetni nauczyciele – trenerzy prowadzą zajęcia z matematyki i programowania dla dzieci.

Autorski program Matplanety, dopasowany do potrzeb różnych grup wiekowych, powstał z myślą o tym, aby rozwijać umiejętności matematyczne, ale też wspierać kreatywność, ciekawość i zdolność do rozwiązywania problemów. Podstawą i inspiracją do powstania tego projektu była wizja Roberta i Ellen Kaplan, profesorów z Harvard University i stworzona przez nich w USA sieć klubów Math Circle .

Więcej o Matplanecie i programie nauczania można przeczytać na stronie https://www.matplaneta.pl/

 

KONTAKT / AUTOR
Rzecznik Prasowy
PR Manager
Matplaneta Sp. z o.o
602277788
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.